Ongelma: Päätökselle on automaattisesti muodostettu tietty teksti liittyen luvan voimassaoloon, riippumatta tarkasta toimenpiteestä. Tämä on aiheuttanut huonoja tekstivalintoja liittyen esimerkiksi tiettyjen rakentamisen lupatyyppien kohdalla.
Ratkaisu: Päätöspohjalla sekä päätösluonnoksella on mahdollista muodostaa teksti luvan voimassaoloon liittyen, joka sopii paremmin kullekin päätöstyypille.
Määrityksessä voidaan muodostaa teksti vapaasti ja siihen voidaan lisätä lupapäätökseen liittyviä päivämääriä käyttämällä eräänlaisia osoittimia. Yksi esimerkki tällaisesta osoittimesta on {{aloitettava}}, joka viittaa siihen, milloin rakentaminen on viimeistään aloitettava.

Mikäli päätöspohjalla tai päätösluonnoksella olevan “Päätöksen voimassaolo” kentän jättää tyhjäksi, käytetään siinä edelleen nykyisin käytössä olevia, päätöskategoriasta riippuvia oletustekstejä.
Taustatietoa muutoksesta: Esimerkiksi uusien rakentamislupien joukkoon tulleen sijoittamislupien päätösteksti ei vastaa kunnolla tarvetta. Sijoittamisluvalle on voinut muodostua teksti, joka viittaa rakentamiseen, mikä ei ole lupapäätöksen kannalta oikein.
Kohderyhmä: Pääkäyttäjät
Organisaatio ja palvelu: Rakennusvalvonta ja yleiset alueet
Prosessi tai toiminto: Päätöksentekotoiminnallisuus (Pate)
Ongelma: Pääkäyttäjä voi asettaa kuntakohtaisia linkkejä, jotka näkyvät hankenäkymässä yläpalkin kohdassa “Ohje”. Nämä linkit ovat näkyneet siinä järjestyksessä, kuin ne on listattu pääkäyttäjän toimesta. Järjestystä on voinut muuttaa vain niin, että ensin poistaa linkit ja lisää ne halutussa järjestyksessä.
Ratkaisu: Pääkäyttäjän asetuksissa “Linkit ja taustajärjestelmät”-osiossa olevat “Kuntakohtaiset linkit”-listausta on nyt mahdollista järjestää. Järjestys näkyy samanlaisena sekä pääkäyttäjänäkymässä, että hankenäkymässä.
Pääkäyttäjän asetuksissa:

Hankenäkymässä:

Kohderyhmä: Pääkäyttäjät
Prosessi tai toiminto: Ohjelinkit
Organisaatio: Kaikki
Ongelma: Yrityksen ollessa hankkeen hakija tai muu osapuoli, ei tähän saakka ole voinut syöttää yritykselle muuta tunnusta kuin suomalaisen Y-tunnuksen. Y-tunnus on kuitenkin ollut pakollinen tieto.
Ratkaisu: Osapuolen tiedoissa on nyt mahdollista valita “Yrityksellä ei ole suomalaista Y-tunnusta”,

jonka myötä saa näkyviin uuden kentän “Muu yrityksen tunniste”,

Tähän kenttään voi syöttää muun tunnisteen kuin Y-tunnuksen.
Kohderyhmä: Kaikki
Prosessi tai toiminto: Hakemuksen tiedot
Organisaatio: Kaikki
Ongelma: Ilmoitus aloitusvalmiudesta -painikkeen näkyvyys oli rajattu turhan tiukasti. Painikkeen näkyminen vaati, että työnjohtajailmoitus tai -hakemus oli hyväksytty.
Ratkaisu: Toiminnallisuutta on muutettu niin, että Ilmoitus aloitusvalmiudesta -painike on näkyvillä jo, kun vastaavan työnjohtajan ilmoitus on jätetty (eli työnjohtajan vastuu on alkanut). Työnjohtajahakemuksen kohdalla edelleen vaaditaan hyväksyntä, ennen kuin painiketta näytetään.
Kohderyhmä: Kaikki
Prosessi tai toiminto: Ilmoitus aloitusvalmiudesta
Organisaatio: Rakennusvalvonta
Versiopäivitys sisältää myös useita muita virheenkorjauksia ja ominaisuuksia, jotka eivät välttämättä näy suoraan Lupapisteen käyttäjille.
Lupapisteen kehityksen pääpaino on edelleen rakentamislain ja Ryhti-tietojärjestelmän vaatimissa mittavissa uudistuksissa (Ralli-projekti). Ominaisuuksia tullaan julkaisemaan tuotantoon vaiheittain projektin keston aikana.